Bota

Argjentina goditet nga tërmet 6.8 ballë, shkunden ndërtesat

Një tërmet i fuqishëm ranë veriperëndim të Argjentinës pranë kufirit me Kilin qendror pak para mesnatës së të hënës, duke tronditur njerëzit në të dy vendet.

Nuk pati raportime për lëndime ose dëme serioze, megjithëse u raportuan disa ndërprerje të energjisë në zonën e tërmetit.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së tha që lëkundja kishte një madhësi paraprake prej 6.4. Epiqendra e tij ishte 27.6 kilometra  në jugperëndim të qytetit argjentinas të Porcito dhe goditi në një thellësi prej 14 kilometrash.

Tërmeti u pasua nga një goditje pas 5.0 goditëse rreth një çerek orë më vonë dhe më pas të paktën pesë pas-tronditje të tjera të forta në orën tjetër duke filluar nga madhësia 5.3 deri në 4.8, tha USGS.

Tërmeti tronditi ndërtesat dhe rrëzoi produktet nga raftet e supermarketeve.

Postimet në mediat sociale treguan shumë shtëpi dhe ndërtesa që dridheshin dhe aktiviteti sizmik shkaktoi të çara në rrugë, ndërsa shishet e qelqit ranë nga raftet në dyqane.

Asnjë paralajmërim për tsunami nuk u lëshua, tha Sistemi i Paralajmërimit për Tsunami në SHBA.