SPORT

Angelovski jep dorëheqje nga stoli i përzgjedhësit së Maqedonisë së Veriut

Përzgjedhësi i Maqedonisë së Veriut, Igor Angelovski tha se ai do të tërhiqej pas daljes së tyre në fazën e grupeve në Euro 2020 pasi ata u mundën 3-0 nga Holanda në ndeshjen e tyre.

Angelovski në konferencë për media pas humbjes nga Holanda njoftoi me largimin.

“Kjo është konferenca ime e fundit për shtyp në këtë cilësi pasi kontrata ime me federatën maqedonase të futbollit skadon më 31 korrik dhe unë nuk do të jem më i ngarkuari”.

“Do ta kujtoj këtë moment për pjesën tjetër të jetës sime. Unë dua të falënderoj stafin tim, lojtarët dhe gjithashtu familjen time për të gjithë mbështetjen e tyre. Ka qenë një nder të jem në krye të kësaj skuadre në një kampionat evropian”, deklaroi ai.

“Euro 2020” ishte turneu i parë i madh që Maqedonia e Veriut kishte arritur si një komb i pavarur që kur ata fituan pavarësinë nga ish Jugosllavia në 1991 dhe Angelovski ishte i kënaqur me përpjekjen e tyre pavarësisht nga tri humbje të drejta.

Ata u mundën 3-1 nga Austria dhe 2-1 nga Ukraina në dy ndeshjet e tyre të hapjes së Grupit C para se të pësonin një humbje nga holandezët, të cilët humbën një sërë shansesh për të fituar me një diferencë më të madhe.

“Ne donim të bënim më mirë, por askush nuk duhet të zhgënjehej sepse ishte debutimi ynë në skenën e madhe dhe gjithçka që mund të bëj është të falënderoj lojtarët për përpjekjen e tyre”.

Trajneri 45-vjeçar ndjek gjurmët e kapitenit Goran Pandev, i cili mbush 38 vjeç në korrik dhe luajti ndeshjen e tij të fundit për Maqedoninë e Veriut pasi njoftoi gjatë fundjavës se do të vinte çizmet e tij ndërkombëtare pas turneut.

Pandev iu dha një lamtumirë e përshtatshme në Johan Cruyff Arena ndërsa ekipi holandez i dha atij një këmishë portokalli që simbolizonte 122 paraqitje për vendin e tij ndërsa shokët e tij të ekipit formuan një roje nderi kur ai u zëvendësua në pjesën e dytë.

Angelovski, detyra e parë e të cilit ishte të kthente Pandev nga pensioni ndërkombëtar kur ai mori drejtimin e Maqedonisë së Veriut në 2015, grumbulloi lavdërime për të.

“Kjo skuadër bëri histori duke arritur në Euro 2020 dhe ne duhet ta falënderojmë Pandev për gjithçka që ai ka bërë për futbollin maqedonas”, përfundoi ai.