Kosova

Ambasada gjermane injoron Kurtin, s’publikon fare fotografi nga takimi i tij me Merkelin

Ambasada e Gjermanisë në Prishtinë ka lëshuar një njoftim për vizitën e Kancelares Merkel në Tiranë, aty ku ajo u takua edhe me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Por, kjo ambasadë ndonëse takimin me Kurtin e ka përmendur kalimthi në komunikatë, nuk ka publikuar asnjë fotografi nga i njëjti.

Kjo ka ndodhur ani pse ambasada ka publikuar fotografitë nga takimet me liderët e tjerë, përfshirë Edi Ramën, Zoran Zaevin si dhe Aleksander Vuçiqin të cilin e takoi gjatë vizitës që pati në Serbi.

E nuk dihet se nëse ky lëshim i  ambasadës është i qëllimshëm apo gabim në raportim, por që i njëjti ka shkaktuar reagimin e komentuesve të cilët kanë pyetur se pse është anashkaluar takimi me kryeministrin kosovar.

“Pas ditës së parë ku u takua me Presidentin Vuçiq në Serbi dhe përfaqësues të shoqërisë civile të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor, Kancelarja fluturoi për në Tiranë ku takoi krerët e qeverive të Shqipërisë, Kosovës, Bosnjës dhe Hercegovinës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë. Në konferencën për shtyp me kryeministrin shqiptar Edi Rama, kancelarja Merkel tha: “Prosperitet, vende pune, stabilitet dhe paqe për vendet e Ballkanit Perëndimor – kjo është ajo për të cilën ia vlen të punosh”, thuhet në komunikatën e Ambasadës.

Postimi i plotë:

German Embassy Pristina

Chancellor Merkel concludes two-day visit to the Western Balkans: Prosperity, stability and peace for countries in the Western Balkans

After the first day where she met President Vučić in Serbia and civil society representatives of the six Western Balkans countries, the Chancellor flew to Tirana where she met the heads of government of Albania, Kosovo, Bosnia and Herzegovina, Montenegro, North Macedonia, and Serbia. At the press conference with Albania’s Prime Minister Edi Ra…Shiko më shumë

Fotografia e German Embassy Pristina
Fotografia e German Embassy Pristina
Fotografia e German Embassy Pristina
Fotografia e German Embassy Pristina

+2