SPORT

All-Star zgjedh lojtarët

Si dy lojtarët më të votuar nga konferencat e tyre, LeBron James i Los Angeles Lakers dhe Giannis Antetokounmpo i Milwaukee Bucks, i zgjodhën të enjten në mbrëmje lojtarët për ekipet e tyre në ndeshjen e All-Star të NBA.

NBA All-Star 2020, ku do të përballet skuadra e LeBron James me atë të Giannis Antetokounmpos, do të zhvillohet të dielën, më 16 shkurt, në arenën United Center, në Chicago.

Tifozët, lojtarët aktual të NBA dhe një panel i mediave i zgjodhën dhjetë lojtarët titullarë për këtë ndeshje, në mesin e të cilëve ishin dy kapitenët, si dhe rezervat. Mbrëmë, Giannis dhe LeBron e kishin detyrën për t’i zgjedhur një nga një lojtarët që i donin në skuadrën e tyre nga ata të zgjedhur me votat e tifozëve, lojtarëve dhe gazetarëve.

Pasi që LeBroni ishte më i votuari, ai filloi duke zgjedhur i pari nga titullarët. Pasi që ty i zgjodhën me radhë nga katër lojtarë prej grupit të titullarëve, Giannis i takoi të parit ta zgjedhoi lojtarin e parë nga rezervat.

Skuadra e LeBronit:

LeBron James (Titullar)
Anthony Davis (Titullar)
Kawhi Leonard (Titullar)
Luka Doncic (Titullar)
James Harden (Titullar)
Damian Lillard
Ben Simmons
Nikola Jokic
Jayson Tatum
Chris Paul
Russell Westbrook
Domantas Sabonis

Skuadra e Giannis:

Giannis Antetokounmpo  (Titullar)
Joel Embiid (Titullar)
Pascal Siakam (Titullar)
Kemba Walker (Titullar)
Trae Youthful (Titullar)
Khris Middleton
Bam Adebayo
Rudy Gobert
Jimmy Butler
Kyle Lowry
Brandon Ingram
Donovan Mitchell

Trajneri i ekipit të LeBronit do të jetë trajneri i Lakers, Frank Vogel, ndërsa trajneri i Raptors, Nick Nurse, do ta drejtojë skuadrën e Giannis.

NBA gjithashtu ka bërë të ditur se do të përdoret një format i ri i ndeshjes All-Star “ që do ta shtojë nivelin e konkurrencën, do të sjellë emocione më të mëdha dhe do ta bëjë rezultatin e secilit çerek të vlejë për shoqata bamirëse”.

Një format i ri i çerekut të katërt do ta nderojë pesë-herë kampionin e NBA dhe legjendën e Los Angeles Lakers, Kobe Bryant.

Formati i ri:

– Të dyja skuadrat, të drejtuara nga LeBron James dhe Giannis Antetokoumpo, do të luajnë për organizata me bazë në Chicago që kanë synim përmirësimin e komunitetit.

– Ata do të garojnë për ta fituar secilin nga tre çerekët e parë – ata do të fillojnë me rezultat 0:0 dhe do të zgjasin nga 12 minuta.

– Organizatat e zgjedhura nga skuadra fituese për secilin çerek do t’i marrin nga 100 mijë dollarë.

– Çereku i katërt do të jetë më i veçantë. Fituesi do të duhet t’i shtojë 24 pikë në numrin e pikëve të arritura nga ekipi lider në tre çerekë paraprak – pasi që Kobe Bryant e kishte mbajtur fanellën me numër 24 gjatë karrierës. Për shembull, nëse rezultati i akumuluar nga tre çerekët e parë do të jetë 100:05, fituesi do të duhej t’i arrinte 124 pikë i pari. Ndeshja s’do të ketë kohë të caktuar, por fituesi zgjidhet kur arrihen pikët e caktuara.

– Ekipi fitues do t’i dhurojë 200 mijë dollarë në një organizatë që do ta zgjedhë vetë.

Ndeshja All-Star do të zhvillohet në United Center në Chicago më 16 shkurt.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.