Bota

Aktivistja e klimës, Greta Thunberg arrin në Lisbonë në rrugën për në samitin e Madridit

Aktivistja e klimës Greta Thunberg mbërriti në Lisbonë të martën pasi kaloi Atlantikun nga Nju Jorku në bordin e një katamarani përpara paraqitjes së saj në një samit në Madrid për të kërkuar veprime urgjente mbi ngrohjen globale, transmeton Kosova.info

Varka, La Vagabonde, mbante aktivisten e klimes suedeze Greta Thunberg , e cila nuk pranon të udhëtojë me aeroplan, përtej oqeanit në mënyrë që ajo të mund të marrë pjesë në samitin e klimës COP25 në Madrid. Ajo do ta kalojë ditën duke mbajtur takime me aktivistët portugezë të klimës dhe të pushojë para nisjes për në Madrid. Më shumë se 150 mbështetës dolën të përshëndetnin Thunberg ndërsa ajo erdhi në breg.

Midis tyre ishte lideri i partisë Portugalia’s People Animal Nature, Andre Silva, i cili vlerësoi Thunberg për rolin e saj në “trajtimin e krizës më të madhe të kohërave tona”. “Ajo po i jep përparësi një çështje gjithnjë e më të ngutshme në atë mënyrë që politikanët thjesht nuk janë,” i tha ai Reuters, transmeton Kosova.info.

Ardhja e saj në Lisbonë përkon me publikimin e një raporti të zymtë nga Organizata Botërore e Meteorologjisë me qendër në Gjenevë, e cila paralajmëron se dekada e kaluar është pothuajse e sigurt të jetë e nxehta akoma e regjistruar. Ministri i mjedisit i Portugalisë Matos Fernandes falënderoi Greta për aktivizmin e saj në një letër të enjten e kaluar, pasi kishte shkuar tashmë në COP25. Presidenti Portugez Marcelo Rebelo de Sousa tha se ishte një “kënaqësi e madhe” për ta pasur atë në Lisbonë, por nuk e ndjeu se ishte vendi i tij për të përshëndetur personalisht aktivistin. Thunberg humbi grevën e klimës të së Premtes së kaluar pasi erërat e mëdha vonuan mbërritjen e saj në Lisbonë por ajo do të bashkohet me mijëra aktivistë që marshojnë në Madrid të Premten pasdite në kufijtë e COP25.

Konferenca nisi të hënën me Sekretarin e Përgjithshëm të U.N.N Antonio Guterres duke paralajmëruar se planeti kishte arritur në një “pikë pa kthim”. Prioritetet kryesore përfshijnë krijimin e një kornize kohore të përbashkët për vendet për të zbatuar planet e tyre kombëtare të angazhimit për klimën dhe zgjidhjen e çështjes së tregjeve ndërkombëtare të karbonit. Kjo çështje është e vetmja nga libri i rregullave në Paris i miratuar në 2015 të cilin delegatët nuk arritën të bien dakord në COP24 të vitit të kaluar në Poloni./trasnmeton Kosova.info.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.