Bota

A është ky vendi i fshehtë i Hitlerit, bunkeri ‘i dyshimtë’ i gjetur në Argjentinë ‘? Po përputhet’ me koordinatat e FBI-së

Vendi i fshehtë i Adolf Hitlerit mund të jetë gjetur pasi një grup hetoi një teori se diktatori fashist arriti të shpëtonte në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Udhëheqësi i Gjermanisë Naziste kishte konsumuar cianid dhe kishte qëlluar veten me pistoletë, ndërsa perandoria e tij u shkatërrua dhe Ushtria e Kuqe avanconte tutje.

Pasi sulmuan Berlinin qendror, sovjetikët zbuluan trupin e tij. Por i gjithë rrëfimi u hodh në diskutim kur raportet e deklasifikuara të FBI-së pretenduan se Hitleri u arratis në Argjentinë, pas disa shikimeve në vendin e Amerikës së Jugut, shkruan Express.co.uk.

Seria ‘Hunting Hitler’ e Channel History zbuloi atë që dukej të ishte një përparim në çështje pas publikimit të dokumenteve.

Narratori tha: Me 700 faqe dokumente të deklasifikuara, që përmbajnë mijëra të dhëna të reja të mundshme, ekipi përdor një mjet të fuqishëm ushtarak për të identifikuar një pikënisje për hetimin. Ky program skanon dokumentet për vendndodhjet, pastaj vizaton modelet e aktivitetit në hartë, transmeton Telegrafi.

Duke vendosur intervalin nga 25 prill, deri më 25 korrik 1945, ekipi gjeti dy dokumente që i referoheshin një “krijimi të madh nëntokësor” në Argjentinë.

Veterani i CIA-s Bob Baer tha: “Këtu është një dokument i dytë i FBI-së. Thuhet se ‘Hitleri është në Argjentinë, ai po jeton në një ndërtesë të shkëlqyeshme nëntokësore rreth 1000 kilometra në perëndim të Florianopolis. 700 kilometra në veri-perëndim nga Buenos Aires “, tha ai.

“Kur keni dy raporte [të ngjashme] që përputhen, është diçka e mirë”.

Pasi ekipi u drejtua për në qytet, ata u takuan me autorin dhe historianin vendas Juan Alberto, i cili kishte kaluar dekada duke hetuar zonën.

Ai u tha atyre: Në vitin 1970, një bodrum u zbulua në një fermë në lindje të Charata, në një tokë rurale. Në një fermë në pronësi të një familje gjermane që e zbuloi atë, ata gjetën armë, banderola dhe dokumente.

Hetuesi privat Steven Rambam besoi se kishte një përparim në këtë çështje.

Ekipi u drejtua për në fermë për të hedhur një vështrim në bodrumin nëntokësor, por nuk u lejuan nga pronarët.

Ata u thanë se bodrumi është aty, por nuk ka asgjë.

Por Rambam nuk ishte i bindur dhe i kërkoi të hidhte një vështrim në bodrum vetë. Ai vuri në dukje se pse do të kishte një dyqan në mes të askundit?

Pasi u drejtuan poshtë dyshemesë, ekipi u trondit kur pa hapësirën kaq të mbajtur.

Ushtari i Forcave Speciale të SHBA-së Tim Kennedy tha se ai kishte parë struktura të ngjashme ndërsa gjuante terroristë në Lindjen e Mesme. “Bunkerët që kam parë kur isha në Bagdad, Irak, kanë karakteristika nëntokësore që dukeshin shumë të ngjashme me këtë. Kjo është shumë e dyshimtë”, tha ai.