SHËNDETËSIA

A duhet të konsumoni një banane në ditë?

Bananet dëshmojnë të jenë jashtëzakonisht të dobishme dhe konsumi i tyre i përditshëm (pa sasi të tepërt, ekspertët rekomandojnë një deri në tre) ndihmon trupin.

Ja çfarë ndihmon:

-Lehtëson urthin, pasi vepron si antiacid.

-Rrit funksionin e trurit dhe siguron qartësi mendore.

-Lufton stresin. Bananet përmbajnë triptofan, një lëndë ushqyese e vlefshme që shndërrohet në serotonin në trup, e cila nga ana tjetër ka aftësinë të na qetësojë dhe të na bëjë të lumtur.

-Rrit energjinë në trup. Hulumtimet tregojnë se dy banane ofrojnë energji të mjaftueshme për një stërvitje të fuqishme 90-minutëshe. Nuk është rastësi që atletët hanë banane para çdo gare apo seance stërvitore.

-Rekomandohet për ata me anemi, pasi ka një përmbajtje të lartë hekuri dhe mund të stimulojë prodhimin e hemoglobinës në gjak.

-Zvogëlon rrezikun e presionit të gjakut, pasi është shumë e pasur me kalium dhe ka nivel të ulët kripe.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483