Show Biz

7 vite nga vdekja, FOTO të papublikuara më parë të Amy Winehouse

Ajo vuajti me varësinë ndaj drogës dhe problemet me shëndetin mendor para se të vdiste tragjikisht në moshën 27 vjeçare për shkak të helmimit me alkoolin në vitin 2011.

Por tani, një libër i ri fotografik tregon Amy Winehouse në një dritë të re të relaksuar në ishullin Karaibe të St Lucia, shkruan Daily Mail.

Të marra në vitin 2009, imazhet e shohin si diva shpirtërore të ulur midis degëve të pemëve, duke hipur në një kalë dhe duke u mbuluar me rërë.

Ditari i 85 fotografive me ngjyrë bardhë e zi, shumica e të cilëve kurrë nuk u botuan më parë, u këput nga shoku i saj dhe Blake Wood, i cili u quajt ‘Good Blake’.

Marrëdhënia e saj me Fielder-Civil, e cila u dokumentua rëndë nga mediat, i pa ata të shfaqen në gjak të përgjakur dhe të plagosur pas luftimeve.

Është gjithashtu e dyshuar se prodhuesi i mëparshëm i muzikës Fielder-Civil ishte ai që prezantoi yllin në heroinë dhe kokainë të prerë.

Kur 22 vjeçarja amerikane Blake Wood u transferua në Londër në vitin 2007, një mik i përbashkët e paraqiti atë tek Amy.

Këngëtarja, fillimisht nga Southgate, në veri të Londrës, ishte në kulm të famshëm të saj, por duke u përpjekur me partnerin e saj të padurueshëm dhe me vëmendjen e vazhdueshme të mediave.

Lidhur personalisht dhe kreativisht, Wood dhe Winehouse zhvilluan një miqësi të ngushtë dhe do të bëheshin të pandashme për dy vitet e ardhshme.

Dru tha për librin e tij: “Kjo nuk është një narrativ i rremë i dënuar në media.

“Ajo ishte një shpirt i shkëlqyer i dashur që bëri triumf të mahnitshëm personal dhe këto imazhe kapin atë”.

Amy kishte një karrierë jashtëzakonisht të suksesshme muzikore me lirimin e albumit të saj debutues Frank në 2003, dhe rekordi konsideroi albumin e saj të suksesshëm – Back To Black në 2006.

Gjatë karrierës së saj, Winehouse fitoi çmime duke përfshirë pesë çmime Grammy, një çmim Q Music për albumin më të mirë për Back To Black dhe një World Music Award në vitin 2008 për Artistin më të Mirë të Shitjeve Pop Rock të Kinës Botërore.

Ajo u gjet e vdekur në shtëpinë e saj në Camden, në verilindje të Londrës, në korrik 2011 – vetëm pesë vjet në karrierën e saj të stratosferës globale muzikore.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.