SPORT

‘20minuten’ radhit arsyet që garantojnë fitoren e Zvicrës ndaj Serbisë

Me një fitore kundër Serbisë, Zvicra praktikisht e siguron raundin e dytë. Pse kjo do të funksionojë.

Sonte në mbrëmje, në kuadër të Kampionatit Botëror, Rusia 2018, në Kaliningrad do të zhvillohet ndeshja mes Zvicrës dhe Serbisë.

Për Zvicrën, do të luajnë edhe katër yjet shqiptarë, Xherdan Shaqiri, Valon Behrami, Granit Xhaka, dhe Blerim Xhemajli.

Media e njohur zviceranë, ‘20minuten’, ka treguar 11 arsyet që sipas tyre kombëtarja zvicerane do të mposht atë serbe.

Me një fitore kundër Serbisë, Zvicra praktikisht e siguron në raundin e dytë. Pse kjo do të funksionojë.

Pika fillestare nuk është të fitojnë apo fluturojnë. Por ndeshja e zviceranëve kundër Serbisë tashmë është një finale për hyrjen në raundin e 16-të në Kampionatin Botëror.

Dhe ‘20minuten’ tashmë tregon 11 arsyet pse zviceranët do të fitojnë të premten:

Sepse Granit Xhaka nuk sheh karton të kuq

Do të jetë një lojë e vështirë. Pra, është e rëndësishme që zviceranët të mbajnë nervat e tyre. Në vitin 2010 ishte një shkarkim i Valon Behramit kundër Kilit në fillim të ëndrrës së tetës së finales.

Behrami tani luan shumë me gëzim. Granit Xhaka, tani është lojtari zviceran që ka më shumë gjasa të ndëshkohet me karton të kuq.

Nga viti 2014 deri në vitin 2017, me Baselin mori nëntë kartona të kuq. Kohët e fundit, lojtari zviceran Lara Dickenmann e pyeti në «Magazin» pse ai kishte fluturuar jashtë fushës aq shpesh. “Dunno, marrëzi?” u përgjigj Xhaka.

Por kjo është e kaluara. Xhaka ka analizuar çdo referencë të tij me trajnerin mental të Arsenalit. Ndërkohë, ai ka qenë i pastër që nga 23 janari 2017, pra për 609 ditë. Kjo do të mbetet kështu edhe kundër Serbisë.

Sepse Xherdan Shaqiri ka nevojë për një kontratë të re

Meqë është bërë e ditur ndërprerja e kontratës me Stoke City pas largimit nnga Premier League, është e qartë se Xherdan Shaqiri do të ndryshojë klubin. Por Shaqiri nuk dëshiron të shkojë në çfardo klubi. Ai ka ambicie të mëdha sepse e sheh veten të avancuar, si lojtar i klasit botëror.

Këtë duhet të tregojë 26-vjeçari në këtë Kupë Botërore, nëse dëshiron të shkojë në një klub vërtetë të madh nga Liga Premier. Kjo mund të vendoset në takimin e Zvicrës kundër serbëve.

Sepse serbët janë tërësisht të motivuar

Atletët profesionistë serbë gjithmonë mbajnë barrën e vendit të tyre mbi shpatulla. Ndër të tjera, sukseset e tyre synojnë të kompensojnë faktin se Serbia nuk po rritet ekonomikisht. Për momentin, ndeshja kundër Zvicrës nga shtypi serb ka marrë edhe kahje politike.

Sikur Serbia me një fitore ndaj Zvicrës, mund të mbyllë plagën e lënë nga shkëputja e Kosovës. Lojtarët serb e dinë se humbja e tyre vështirë se do të falet. Ivan Ergiç, ish-lojtar Kombëtares së atëhershme Serbi-Malit të Zi, e përshkruan në këtë mënyrë: “Ju e shikoni, se si i gjithë zemërimi për problemet reale dhe shqetësimi për një të ardhme më të mirë u transferohen lojtarëve”.

Sepse Zvicra ka portierin më të mirë

Asgjë kundër veteranit Vladimir Stojkoviç, portierit në portën serbe. Por 34-vjeçari ka luajtur tashmë në 12 klube. Ai kurrë nuk ishte një portier i rregullt në një ligë të madhe.

Yann Sommer ka shumë më tepër klasë. Se ai është në formë, e dëshmoi edhe kundër Brazilit.

Përveç kësaj, në moshën 29-vjeçare, Sommer mund të ndihet mirë sikur përjeton diçka ndryshe me Mönchengladbach. Dhe një paraqitje e fortë në kampionatin botëror mund ta ndihmojë atë.

Sepse në Serbi, Federata flet shumë

Serbët janë sovranë në kualifikim: 21 pikë, 20:10 gola në një grup me Irlandën, Austrinë dhe Uellsin.

Megjithatë, trajneri kombëtar Slavoljub Muslin u shkarkua. Sepse Federata donte që ai të mbështetej në lojtarë të tjerë. Tani Sergej Milinkovic-Savic (Lazio) dhe Milos Veljkoviq (Bremen) i përkasin skuadrës.

Neo-trajneri Mladen Krstajiç mbështetet në një sistem tjetër nga ajo se si serbët luajtën në kualifikime. Kjo është arsyeja pse ekipi nuk mund të luhet siç duhet.

Sepse Ricardo Rodriguez po luan në krahun e majtë në mbrojtje

Ana e djathtë e serbëve që sulmojnë kundërshtarët e tyre herë pas here paraqet një nga problemet më të mëdha. Krahu i tërheq më shumë në mes të futbollistët për të sulmuar dhe kjo siguron çrregullim.

Epo, tek Zvicra është Ricardo Rodriguez. Ai do të qëndrojë i qetë në këtë stuhi, sikur të ishte duke qëndruar në pantofla në kopshtin e tij për të prerë trëndafilat.

Sepse ky ekip me të vërtetë mendon se mund të bëjë gjëra të mëdha

Gjithkush mund të flasë për qëllime të mëdha. Por ky ekip i Zvicrës është i bindur sinqerisht se diçka e madhe po ndodhë me të. Një shfrytëzim si kualifikuesi i çerekfinales, për shembull. Kundër Serbisë, ekipi do të tregojë se çfarë ka në të.

Për shkak se zviceranët nuk shqetësohen, nëse ata mbesin prapa

Ata kanë pësuar 1-0 kundër kampionit Spanjës dhe kanë barazuar më pas 1-1. Ata kanë pësuar 1-0 kundër Brazilit dhe kanë barazuar më pas 1-1. Nuk ka rëndësi edhe pse fati gjithashtu iu ka ndihmuar në këto raste. Zviceranët shkojnë në Kaliningrad me dijeninë se nuk do të shemben nëse loja nuk shkon sipas planit që nga fillimi.

Për shkak se zviceranët e dinë se çfarë ndodhi në vitin 2010

Tetë vjet më parë, Zvicra nën udhëheqjen e Ottmar Hitzfeld, e filloi edhe në mënyrë me sensacionale një turne se sa tani me barazimin 1-1 kundër Brazilit. Por pastaj fitorja përfundimtare 1-0 ndaj kampionëve, Spanjës nuk e ndihmoi sepse Zvicra nuk shënoi kundër Kilit dhe Honduras asnjë gol të vetëm. Kjo do të jetë një paralajmërim për ekipin aktual.

Për shkak se statistikisht është e pamundur që Haris Seferovic të vazhdojë të kandidojë në fushë pa asnjë ndikim

Njeriu nga Sursee shkon aq shumë në fushë. Ai duhet ta bëjë atë sipas probabilitetit Thjesht lëshoni një top para dhe goditje me kokë.