SPORT

Nga pretendimet e mëdha për të fituar trofe, drejt falimentimit – Historia e Anzhi Makhachkala

Klubi nga Dagestani, Anzhi Makhachkala, i cili operon në kampionatet ruse është afër humbjes së statusit të tyre profesional.

Anzhi bëri bujë në të gjithë botën kur ata paguan 23.7 milionë funte për të nënshkruar me Samuel Eto’o nga Interi në gusht 2011 dhe duke i ofruar rrogë prej 350 mijë eurosh në javë.

Por tani, sipas ekspertit të futbollit rus, Artur Petrosyan, ky klub nuk ka arritur të licencohet për nivelin e dytë të ligës së Rusisë dhe mund të humbas statusin e tyre profesional për shkak të borxheve të mëdha.

Anzhi u ble nga janari i të njëjtit vit nga miliarderi nga Dagestani, Sulejman Kerimov, i cili kishte arritur pasurinë e tij nga nafta dhe bankat.

Nënshkrimi i tij i parë ishte legjenda braziliane Roberto Carlos, i cili sapo ishte liruar nga Corinthians në moshën 37 vjeçare.

Dhe sipas Planet Futboll, pronari i Anzhi bleu atij një Bugatti Veyron prej një milion euro në ditëlindjen e tij të 38-të.

Në dy sezonet e ardhshme yjet e tjerë të klubit ishin Yuri Zhirkov nga Chelsea, Christopher Samba nga Blackburn, Lacina Traore, Willian dhe mesfushori francez Lassana Diarra – të gjithë me paga të mëdha.

Në tre vitet e para të mbretërimit të Kerimovit, ata përfunduan të pestit, të tretët dhe pastaj në vendin e 16-të.

(Pronari u dëmtua shumë kur një nga investimet e tij dështoi dhe ai humbi 5.5 miliardë euro.

Kjo ndikoi shumë tek ekipi dhe rezultoi me rënie në nivelin e dytë të futbollit rus.

Ata u kthyen në përpjekjen e parë, përfunduan në vendin e 13-të në sezonin pasues para se Kerimov të shes klubin në dhjetor 2016.

Futbolli rus në krizë: Dy klube të Superligës tashmë janë shuar, pritet të falimentoj edhe Anzhi

Ata qëndruan një sezon tjetër në Superligës para humbjes në barazh, por mbijetuan pasi një klub tjetër u largua nga liga.

Por, nuk kishte asnjë pushim këtë sezon dhe klubi i pasur dikur tani është i ndyrë në borxhe dhe u zhvendos në Ligën Kombëtare të Futbollit.

Ndoshta një grup i yjeve të tyre të mëparshme mund të provojnë së bashku ta rikthejnë klubin në elitë me ndonjë me një plan shpëtimi.