Bota

170 teste koronavirusi në Vatikan/ Zbulohen analizat e Papës dhe ndihmësve më të afërt

Pasi një banor rezultoi pozitiv me koronavirus, Vatikani tha të shtunën se testet e kryera në ndërtesën ku jeton Papa Françesku dhe ndihmësit e tij më të afërt, nuk kanë sëmundje.  

Testet u bënë mbi 170 njerëz në Vatikan dhe gjashtë rezultuan pozitiv, duke përfshirë një nga dhjetëra banorë e përhershëm të bujtinës Santa Marta në bazat e Vatikanit, tha zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni në një deklaratë, raporton Reuters.  

“Unë mund të konfirmoj se as Ati i Shenjtë dhe as ndihmësit e tij më të afërt ,nuk janë në mesin e tyre,” tha ai.  

Personi që rezultoi pozitive në Sekretariatin e Shtetit dhe është në një spital të Romës.  

Testet treguan se një person tjetër gjithashtu doli pozitiv, por ai person nuk jetonte në rezidencën e papës.  

Vendbanimi modern, i cili ka 130 dhoma dhe suita dhe një staf prej rreth 30 personash është shtëpia e dhjetëra priftërinjve që punojnë në departamentet kryesore të Vatikanit.