Tjera

17 mijë raste të reja me coronavirus në Itali

Italia regjistroi pak më shumë se 17 mijë raste të reja me COVID-19, e cila është më pak se mesatarja ditore në ditët e fundit, por dhjetëra mijëra njerëz u testuan në 24 orët e fundit, e cila është e zakonshme për fundjavën.

Një total prej 542.789 njerëz janë infektuar në Itali që nga fillimi i pandemisë, raporton reuters.

Krahasuar me muajt e parë kur shpërtheu infeksioni dhe shumica e rasteve ishin përqendruar në Italinë veriore, numri tani po rritet në të gjithë vendin, duke bërë që qeveria të vendosë kufizime të reja që hynë në fuqi sot, duke përfshirë mbylljen e palestrave, kinemave, kafeneve dhe restoranteve me kohë të pjesshme.

Rajonet me numrin më të madh të rasteve sot janë përsëri në Lombardi, e cila përfshin qendrën financiare italiane Milano, pastaj Toskanan dhe Campanian, rajonin jugor në të cilin ndodhet Napoli. Numri i pacientëve të shtruar në spital dhe me kujdes intensiv është vazhdimisht në rritje. Në Itali, 141 njerëz vdiqën në 24 orët e fundit, kështu që numri i përgjithshëm i vdekjeve u rrit në 37,479.