Kuriozitet

17 dështimet që ndodhën në dasmat mbretërore dhe nuk u zbuluan asnjëherë

Dasmat mbretërore kërkojnë muaj për organizmin e tyre.Një numër i madhë njerëzish  perkujdesën për gjdo detal që gjithqka të jetë siq është planifkuar.Pasi që janë evenimente të rëndësishme nuk duhët në asnjë menyrë të shkoj diqka keq dhe gabim.
Por edhe dasma më e planifikuar në mënyrë epike mund të shkojë keq ndonjëher.

Kosova.info, ju sjell të 17 dështimet:

1.Princi William ishte plotësisht i fjetur në ditën e dasmës së tij

Me sa duket, Princi William kishte vetëm gjysmë ore gjumë gjatë dasmës së tij.Ndaj Kate Middleton ishte plotësisht e lodhur gjatë gjithë ditës. Pse ? Një ceremonial që mbahët sipas traditës ku një grumbull tifozesh duhet të luajn në kapin jashtë shtëpis ku nga aty ndihej dhe zhurma e bërë ,princi nuk mund të kishte gjumë në atë natë.

“Ata ishin duke kënduar dhe brohorisnin gjatë gjithë natës, kështu që nga entuziazmi i dasmës në ditën e nesërme nuk mund të flija”, tha ai.

Për fat të mirë,William arriti të kalonte ditën e dasmës pa rënë në gjumë.

2.Kurora e quajtur Tiara e mbretëreshës Elizabetë u prish në ditën e dasmës së saj.

Mbretëresha Elizabeta II i është dhënë kurora Tiara (e bërë në vitin 1919 për mbretëreshën Maria) ajo duhet të vendoste ate në martesën e saj .Ajo pati një aksident kurora u thye ne mengjesin e asaj dite. Ajo u thy nga floktari i saj.

Ky aksident ndodhi në vitin 1947 dhe u përfol shumë gjatë përgaditjes së mbretreshës për dasmes e saj glamuroze me Princin Williams.

“Kurora Tiara iu dha mbretëreshës Elizabeth në ditën e saj të dasmës,dhe floktari i saj e theu atë po atë mëngjes.Në atë ditë, ata e kishin policinë të shoqëruar në punëtoritë e shtëpisë së Garrardit. Ne u frikësuam atë mëngjes, kurora duhej të kthehej tek mbretëresha Elizabetë,ajo duhej ta kishte të vendosur në kokën e saj kur të marohet.Tek mbretërit këto lloj gjërash nuk bën të ndodhin po që ja edhe kjo ndodhi”-thotë arkitekti mbretëror i shtëpisë së Garrardit.Kurora Tiara mbijetoi në mënyrë të dukshme, pasi që ishte tradit familjare që edhe disa vite më vonë dhe vajza e Elizabetës Princesha Anne  duhet të vendoste atë në ditën e saj të dasmës.Kurora Tiara u përdor ndër vite edhe si akcesorë.

3.Princi Charles ngatërroi zotimet e tij.

Në dasmën e princ Charles dhe princeshës në vitin 1981 ishte një çështje shumë e vështirë. Princ Charles kishte një problem gjatë zotimeve të ti në dasmën e tyre . Ai gjatë fjalimit të tij bëri një gabim ku u shpreh se: “duke i ofruar Dianës ai tha “mallrat e tua “është dashur të thot  “mallrave të tij të kësaj bote.”

4.Diana harroi emrin e Princit Charles 

Edhe më e mahnitshme se Princi Charles , duke gabuar premtimet e tij, ishte Diana, duke ngatërruar emrin e burrit të saj. Në vend që t’i referohej atij si “Charles Philip”, ajo e quajti atë “Philip Charles Arthur George”. E cila,në përgjithësi kjo situatë ishte shumë e sikletshme.(nga minuti 5.20sec.)

5.Princesha Nathalie harroi buqetën e saj

Princesha Nathalie Sayn-Wittgenstein-Berleburg nga Danimarka harroi buqetë e saj.Asaj iu desht që të prit gati 10 minuta që buqeta të mbërrinte në duart e saj përpara se të hynte në altar.Kjo është një foto e pritjes së saj fatmirësisht, ajo nuk duket shumë e stresuar.Kjo është një foto e pritjes së saj fatmirësisht, ajo nuk duket shumë e stresuar.

 6.Alfredi i Madh

Kjo është e vërtetë: Dasma mbretërore dështon në vitet 800.Kur Alfredi i Madh (Mbreti i Wessex) u martua me Ealhswith, ishte një festë epike. Ai po atë ditë u gjind i “goditur pa paralajmërim në prani të të gjithë tubimit nga një dhimbje e papritur e cila ishte mjaft e panjohur për të gjithë mjekët.

Alfred atë ditë ishte në prag të vdekjes ,kështu që mjaftojnë për të thënë se dasma e tij nuk ishte përvoja më e këndshme.

7. Diana kishte një dhimbje koke të tmerrshme gjatë gjithë ditës

Diana mbante kurorën Tiara nga familja Spencer në ditën e dasmës ,dhe me sa duket ajo i shkaktoi  dhimbje koke të pa ndalëshe. ”Në mbrëmjen e pas martesës kur të gjithë shkuan në një lloj mbrëmje festive gjysmë private, Charles Spencer vëllai i princeshës tregoi që gjatë mbrëmjes Diana i kishte treguar ati se kishte dhimbjesh koke gjatë gjithë ditës  dhimbjen e shkaktoi kurora Tiara që ju desht të mbajë gjatë gjithë ditës.

8. Velloja për dasmën e saj ishte shumë e vogël.

Duket se veshja e dasmës së Marie Antoinette është bërë me matje të pa saktë dhe nuk i përshtatej asaj. Dukesha e Northumberleand tha: “Trupat e mantelit të saj ishin shumë të vogla dhe lanë një shirit mjaft të gjërë të lidhjes mjaft të dukshme, të cilat kishin një efekt të keq në mes dy vija më të gjera të diamanteve.9.Veshja e Princes Dianës u ndrydh plotësisht

Velloja e princeshës Dianes është kuptimisht një nga fustanet më të famëshme mbretërore.

Por askush nuk e priti se ajo do të shfaqet me fustanin e saj i gjithë i rrudhosur gjatë ecjes së saj gjatë rrugës për në Katedralen e Shën Palit. Siç mund ta shihni këtë foto, fustani ishte i totalisht i ndrydhur.Siç mund ta shihni këtë foto, fustani ishte i totalisht i ndrydhur.

10.Një kalë i çuditur gjatë martesës së William dhe Kate 

Me sa duket një kalë i frikësuar nga konvikti i familjes thjesht u qorientua duke u përballur me Uilliam dhe Kate dhe kjo ndodhi kur çifti udhëtoi në Buckingham Palace. Kali i friksuar e hodhi kalorësin e tij dhe vrapoi në drejtim të Uilliam dhe Kate, por për fat të mirë askush nuk u plagos dhe gjithcka kaloi pa ndonjë aksident.

11. Mbreti George IV ishte kaq i dehur në dasmën e tij sa që i duhej të mbështetej.

Mirë, ishte e ditur që kjo martesë nuk do të shkonte mirë.Para së gjithash,mbreti Geroge IV dhe gruaja e tij Caroline ishin kushërinjtë.

Së dyti, ata kurrë nuk u takuan para fejesës së tyre ,dhe ati iu deshtë të martohet me të ,vetëm pse ia kishte borxh. Edhe më keq, mbreti u deh aq shumë gjatë ditës së dasmës saqë duhej edhe të mbahej fizikisht.Caroline tha se në natën e dasmës George qëndroi i vetëm pranë zjarrit.

12.Princesha Caroline nuk mundi të ecë në fustanin e saj

Për t’i bërë gjërat më të vështira, e njëjta Caroline princesha nuk mund të eci ose të qëndrojë në fustanin e saj të dasmës ndërsa martohej me Mbretin Xhorxh IV. Me sa duket, rroba prej kadifeje, ermini, dantelle dhe argjendi ishte thjesht shumë e rëndë për të bartë.13.Shoqeruesja e Dianës në dasmën e saj u tërhoq dhe filloi të qajë

Ky moment është sa i ëmbël po aq dhe i keq ,kur shoqëruesja e nuses 5-vjeçare në martesën e Dianës (e cila ishte dhe mbesa e Winston Churchill), u afru tek fustani i saj dhe filloi të qante.

Diana thuhet se i kishte thënë të”mos e godiste fundit e saj”.Vajza e vogël në atë moment filloj të qaj dhe kjo tingëllonte diqka shumë e keqe për at moment në një rast mbretëror.

14.Pouting-it fotografoi  puthjen e William dhe Kate’s 

Sinqerisht, kjo ishte pjesa më e mirë e dasmës së tyre.Le të jemi të vërtetë.Deri sa është bërë fotografia e puthjes së princit dhe princeshës një nga shoqërueset po i mbyllte veshët dhe ajo dukshëm shihet në fotografinë mbretërore.

15. Era shpërtheu vellon e zonjës Charlotte Wellesley

Kur zonja Charlotte Wellesley (pasardhëse e mbretëreshës Victoria dhe e bija e Dukës së Wellingtonit) u martua në vitin 2016, era kapi vellon e saj dhe e ngriti lart në qiell. Megjithatë, ajo nuk dukej shumë e shqetësuar dhe qeshi pas kësaj.Megjithatë, ajo nuk dukej shumë e shqetësuar dhe qeshi pas kësaj.

16. Augusta nga Sakse të Gothas vjelli në vjehrrën e saj.

Ndërsa po ecte poshtë rreshtit për në altar për t’u martuar me Frederick Prince të Uellsit, ajo përfundoi me të vjella në të gjithë veshjen e saj të dasmës.Afër saj ishte dhe vjehërra e saj e cila pësoi edhe ajo me të vjellat e nuses.Askush nuk mund të fajësojë atë, duke pasur parasysh se ajo ishte vetëm 17 vjeç, sapo kishte mbërritur në at vend, nuk fliste një fjalë angleze dhe po martohej me një vend ndryshe nga jetesa e saj e zakonshme.

17.Alfred i Madh

Kur Alfredi i Madh (Mbreti i Wessex) u martua me Ealhswith, ishte një festë epike gjithë ditore.Ku ai po atë ditë u gjind i “goditur pa paralajmërim në prani të të gjithë tubimit nga një dhimbje e papritur e cila ishte mjaft e panjohur për të gjithë mjekët”.Alfred atë ditë ishte në prag të vdekjes ,kështu që mjaftojnë për të thënë se dasma e tij nuk ishte përvoja më e këndshme. /Kosova.info/