Bota

​Sulmuesit e armatosur rrëmbejnë një numër të madh nxënësish në Nigeri

Njerëz të armatosur sulmuan një kolegj në Nigeri herët këtë mëngjes dhe rrëmbyen shumë nxënës, i tha Reuters një zëdhënës i guvernatorit, i cili nuk specifikoi numrin e nxënësve të rrëmbyer.

Sulmuesit sulmuan Kolegjin Shtetëror të Shkencave në rrethin Kagar dhe kapërcyen sigurinë e shkollës, pas së cilës ata morën nxënësit larg, thanë banorët vendës.

Presidenti nigerian Muhammadu Bukhari dënoi sulmin dhe rrëmbimin dhe urdhëroi shërbimet e sigurisë të kryejnë një operacion shpëtimi.

Ende nuk dihet se kush është përgjegjës për sulmin dhe rrëmbimin.

Në veri të Nigerisë, ekstremistët e grupit islamik Boko Haram janë aktivë, si dhe Shteti Islamik, si dhe grupe të tjera të armatosura.