Bota

Rrëfimet e të mbijetuarve: Iu luta Zotit që vrasësit t’i harxhoheshin plumbat

Përderisa informatat për sulmin terrorist në xhamitë e Zelandës së Re po vazhdojnë të raportohen, të mbijetuarit kanë treguar detaje të tmerrshme.

Sulmi filloi kur terroristi, i veshur me të zeza, hapi zjarr në xhaminë Al Noor në qendër të Christchurch, derisa një grup besimatërësh ishin duke u lutur ditën e premte.

Të mbijetuarit thanë që ata vrapuan për të shpëtuar pasi dëgjuan krismat e armëve.

“Duke pritur dhe u lutur”

Një i mbijetuar, i cili kishte gjak në rrobat e tij, u tha mediave lokale që ai pa vrasësin duke qëlluar një burrë në gjoks.

Dëshmitari tha se sulmi ka zgjatur rreth 20 minuta dhe se rreth 60 njerëz mund të ishin të lënduar.

“Unë mendova se atij po i shpenzoheshin plumbat”, i tha ai televizionit TVNZ.

“Ajo që bëra unë ishte të prisja dhe të lutesha: Zot, të lutem, le t’i harxhohen plumbat”.

Terroristi thuhet se në fillim qëlloi dhomën ku ishin duke u lutur burrat në xhami, pastaj u zhvendos në dhomën e grave.

Dëshmitari tha: Ai erdhi dhe qëlloi në këtë anë, shkoi në dhomën tjetër dhe më pas shkoi në dhomën tjetër të grave duke i qëlluar ato. Më pas sapo dëgjova që njëra kishte vdekur.

“Vëllai im ishte atje dhe nuk e di nëse ishte i sigurt apo jo”.

“Qindra plumba”

Një burrë tjetër, i cili mbijetoi duke u fshehur, tha se njerëzit kanë thyer xhamat duke dashur të dilnin.

“Ai filloi t’i qëllojë ata. Për secilin që mendoi se ishte gjallë, ai vazhdoi t’i qëllojë ata”, ai i tha radios “Zelanda e Re”.

“Ai nuk deshi që ndonjëri prej tyre të mbetej gjallë”.

I mbijetuari Farid Ahmed, i cili ishte në karrocë, tha se nuk ishte i sigurt nëse gruaja e tij ishte ende gjallë.

“Pashë nga korridori – në dhomën ku isha – një djalë duke u përpjekur të vinte në dhomën ku isha dhe ai u qëllua nga mbrapa duke mbetur i vdekur në vend,” i tha ai TVNZ.

“Pashë në dysheme – predha të plumbave – qindra plumba.”

“Skena të masakrës”

Dëshmitari okular Carl Pomare ishte duke vozitur pranë xhamisë me një bashkëpunëtor kur pa njerëz “që vraponin për të shpëtuar”.

“Më pas këta njerëz i pashë duke rënë në tokë pasi u qëllonin nga prapa” tha ai.

Pomare dhe kolegu i tij ngritën një kordon me një makinë tjetër dhe filluan të ndihmonin viktimat.

“Ne ishim në një grup prej rreth gjashtë personash që u ndodhëm në atë kohë – të gjithë gjithë ne po ndihmonim këta njerëz që ishin të shtrirë në tokë duke luftuar për jetën e tyre”.

Ambulancat nuk ishin në gjendje të shkonin në vendin e ngjarjes derisa zona të ishte e sigurt nga policia, tha Pomare.

“Ne u munduam që t’i mbajmë të gjallë këta njerëz derisa të vinin ambulancat. Njerëzit ishin duke kërkuar ndihmë nga ne. Ne thirrëm që të ndihmohej një baba me një vajzë, të cilët ishin në një rrugë të keqe, më pas nuk e dimë a kanë mbijetuar ata”.

“Bashkëpunëtori që ishte duke e ndihmuar një person, i vdiq në duar. Ishte një skenë e masakrës”.

“Sulmi në xhaminë e dytë Linwood”

Në xhaminë e dytë, Linwood Masjid, të mbijetuarit i thanë medias lokale se panë një person të armatosur me një motor të zi i cili gjuajti rreth 100 njerëz që luteshin brenda.

Sulmi ndodhi pak pas sulmit të parë në xhaminë Al Noor.

Dëshmitari Syed Ahmed tha se vrasësi kishte qenë duke “bërtitur diçka” gjatë të shtënave.

Ai tha se pa të paktën tetë njerëz të vrarë, duke përfshirë edhe dy shokë të tij.

“Qyteti i bllokuar”

Ndërtesat në qendër të qytetit dhe rrethinat përreth ishin vendosur të mbylleshin.

Menaxherja e një restoranti pranë xhamisë së Al Noorit dhe Spitalit të Christchurch tha se bizneset mbyllën dyert pasi morën paralajmërimet e policisë.

“Ne dëgjuam sirenat në sfond dhe pamë helikopterë që fluturonin lart”, tha Alex për BBC.