Bota

Dalin pamjet kur sulmuesi më armë futet në xhami dhe vret 40 persona

Një terrorist 28 vjeçar australian ka kryer sulm mbi një xhami në Zelandën e Re, duke vrarë të paktën 40 vetë.

Sulmuesi i armatosur që e identifikoi vetën në twitter si Brenton Tarrant, transmetoi në mënyrë masive në xhami.

Në këtë video shihet sulmuesi duke shtënë me armë në hyrje të xhamisë.

Katër persona janë marrë në paraburgim, ku njëri prej tyre mbante jelek vetëvrasës.